تبلیغات
دوستت دارم ... - آموزش کامپیوتر
دوستت دارم ...
چرا غم ها نمی دانند که من غمگین ترین غمگین شهرم...بیا ای دوست با من باش،که من تنها ترین تنهای این شهرم...

» آموزش نصب ویندوز XP

ابتدا باید یک cd ویندوزxp داشته باشید . دقت کنید که این cd باید bootable باشد. اگر میخواهید که ویندوز فعلی را تبدیل به ویندوز xp کنید یا update کنید نیازی به cd بوت ندارید.
cd ویندوز را درون cd rom گذاشته و ویندوز اتوماتیک auto run خواهد شد.دقت کنید که اگر بخواهید ویندوز فعلی خود را که مثلا 98 یاme یا2000 میباشد را update کنید اطلاعات شما مثلا my document شما و برنامه های نصب شده شما حفظ خواهد شد.ولی اگر ویندوز شما مشکل دارد.بهتر است ان را از اول فرماتیر(پاک) و انستال( نصب) کنید که این نوع نصب در اینجا توضیح داده شده است.

بعد از این که cd ویندوز را داخل کامپیوتر گذاشتید. خود به خود مرحله نصب ویندوز شروع خواهد شد . روی گزینه install windows xp کلیک کنید.

در قسمت بعد از شما پرسیده میشود که میخواهید یک ویندوز جدید نصب کنید یا ویندوز فعلی را update کنید در صورتی که در ویندوز فعلی شما مشکلی ندارد و میخواهید ان را تبدیل به xp کنید این مرحله را رد کنید و دست نزنید زیرا به طور خودکار upgrade recommandedانتخاب شده است.ولی چنانچه قصد دارید ویندوز جدیدی در درایوی دیگر نصب کنید باید new instalation را انتخاب کنید.در این صورت بعد از نصب کامل ویندوز xp هنگامی که سیستم را روشن میکنید دو منو ظاهر شده و از شما پرسیده خواهد شد که میخواهید وارد کدام ویندوز شوید.بدین ترتیب شما 2 ویندوز خواهید داشت.

                                                          
در مرحله بعد باید سریال ویندوز را وارد کنید این سریال احتمالا در پشت کیس cd یا درون خود cd داخل فایلی به نام serial یا cd key یا readme نوشته شده است.

در قسمت بعد روی دکمه advanced option کلیک کرده و در پنجره جدید گزینه دوم را تیک بزنید.این برای این است که شما درایوی را که ویندوز در ان ریخته شود را انتخاب کنید.همچنین جهت تسریع کار میتوانید گزینه اول را تیک بزنید تا تمامی فایلهای ویندوز روی هارد ریخته شده و از انجا نصب شوند.بر روی ok کلیک کنید. در قسمت پایین میتوانید زبان خود را انتخاب کنید ان را farsi انتخاب کنید تا ابزار فارسی نصب شوند. (اگر تصمیم دارید از فارسی سازی مثل سینا پک استفاده کنید این قسمت را دست نزنید).حال بر روی next کلیک کنید.

در این مرحله از شما سوال میشود میخواهید نصب ویندوز رو از اینترنت به روز کنید؟ چنانچه مایل باشید میتوانید گزینه بالا را انتخاب کرده و next را بزنید در این صورت اخرین update ها از اینترنت دانلود خواهد شدولی با انتخاب گزینه پایینی بدون update وارد مرحله بعد می شوید.به هر حال بعد از رد کردن این قسمت فایلهای ضروری اتوماتیک کپی یا دانلود خواهند شد و سیستم restart خواهد شد.

منتظر بمانید تا ویندوز مراحل نصب را طی کند بعد از این که به متنی که حاوی توضیحات مایکروسافت و نوعی قرارداد با شما میباشد رسیدید.روی F8 کلیک کنید تا تائید شود.

در قسمت بعد چنانچه شما قبلا ویندوزی داشته باشید از شما خواهد شد که میخواهید روی همان ویندوز نصب شود یا انتخاب با شما باشد. با زدن دکمه R میتوانید روی همان ویندوز نصب کنید و با زدن دکمهEsc انتخاب درایو ظاهر خواهد شد.پیشنهاد ما Esc میباشد.

اگر Esc را زده باشید این قسمت یعنی قسمت انتخاب درایو ظاهرمی شود. میتوانید درایو مورد نظر را انتخاب کنید همچنین با زدن دکمه D میتوانید درایو را پاک کنید تا بعدا تبدیل به درایو جدید یا تبدیل به دو یا چند درایو کنید. بعد از این که D را بزنید دوباره دکمه L رابزنید حال درایو پاک شده.میتوانید درایو پاک شده را انتخاب و با زدن دکمهC ان را دوباره بسازید.وقتی ان را میسازید میتوانید حجم ان را تعین کنید .مثلا اگر میخواهید درایو را تبدیل به دو درایو کنید.باید حجم فعلی را تبدیل به 2 کرده و Enter کنید.حال دو درایو جدید خواهید داشت.البته برای عوض کردن یا تقسیم حجم درایو میتوانید از Partition Magic هم استفاده کنید که اموزش ان در بخش اموزش گذاشته شده.یا این که برای ساخت پارتیشن های خود باید Fdisk را بلد باشید . به حر حال با انتخاب درایو مورد نظر خود میتوانید وارد قسمت بعد شوید.

در اینجا میتوانید انتخاب کنید که فرمات درایو شما چه باشد FAT یا NTFS تفاوت این دو را در اینجا ببینید و انتخاب کنید.بهتر است گزینه هایی که جلوی ان کلمه Quick نوشته شده را انتخاب نکنید زیرا فرمات کامل مناسب تر است. بعد از این که مراحل را رد کردید ویندوز فرمات انتخابی شما را اغاز کرده و سپس فایلهای مورد نیاز را کپی میکند. سپس سیستم restart خواهد شد.

بعد از شروع مجدد سیستم منتظر بمانید تا مرحل نصب اتوماتیک پیش برود تا اینکه شما با پنجره ای مواجه خواهید شد.در اینجا زبان خود را انتخاب میکنید .چنانچه در قسمت چهارم شما فارسی را انتخاب کرده اید این قسمت را دست نزنید . فقط در قسمت details عربی را remove کنید(البته این کار بستگی به نوع کیبورد شما دارد ولی در اکثر کیبوردها با این کار چند ایراد جزئی بر طرف خواهد شد به هر حال فارسی سازی ویندوز xp کامل نیست و ایراداتی در حروف ی پ ژ گ احتمالا خواهید داشت برای فارسی کردن ویندوز میتوانید از یک فارسی ساز استفاده کنید) رو دکمه ok زده و next کنید.

از اینجا به بعد برای هر دو حالت نصب از روی ویندوز و نصب از boot مشترک میباشد.

در این جا نام خود و نام کمپنی یا شرکت یا هرچه دوست دارید.مثلا home

در اینجا نام کامپیوتر خود را مینویسید که نامی به عنوان پیش فرض نوشته میشود.در قسمت پایین میتوانید پسور مدیریت کامپیوتر را وارد کنید به این ترتیب کسی نمیتواند به جای شما وارد شود زیرا شما مدیریت کامپیوتر را دارید و میتوانید حتی برای استفاده کننده های دیگر هم قواعدی خواص تعین کنید مثلا برادر کوچک شما نتواند فایلها را پاک کند.

این قسمت برای تنظیمات اتصال به اینترنت است.روی منوی پایین روی اول زده و کشور را انتخاب کنید.در قسمت What Area Code ساحه( ولایت) را میزنید 0 در قسمت dial nomber چیزی ننویسید.و در پایین هم نوع ارتباط تلفنی خود تان یا پالس را انتخاب کنید و next کنید.

در اینجا ساعت محلی را انتخاب میکنید.و بر روی next کلیک میکنید .ویندوز نصب را ادامه داده و سر انجام به پایان میرساند و سیستم restart خواهد شد.

بعد از شروع مجدد ویندوز از شما سوالاتی خواهد شد شما تمام گزینه هایی که از شما میخواهد ویندوز را توسط اینترنت راجیستر کنید را کنسل کنید(باید گزینه های پایین را انتخاب کنید) زیرا هنوز معلوم نیست مودم شما به درستی کار میکند یا نه ؟

سپس در اخر از شما خواسته میشود تا user معرفی کنید که شما برای اولی نام خود را وارد کرده و finish را بزنید.حال شما وارد ویندوز جدید شده اید.

نصب ویندوز از بوت

برای این که ویندوز را از اول نصب کنید باید یک cd بوت داشته باشید هنگامی که سیستم را روشن میکنید کلید delete را نگه دارید و وارد تنظیمات setup شوید.اکثر mother board های جدید در همان بالا منوی boot را دارند که شما با زدن کلید های چپ و راست میتوانید وارد ان شوید و بوت اول خود را cdrom انتخاب کنید.باید روی ان enter زده و cdrom را انتخاب کنید.سپس روی exit رفته و save and exit یا چیزی شبیه به این را بیاد انتخاب کنید که تنظیمات شما را ذخیره کند.حال هنگام روشن کردن سیستم اگر cd بوت در سیستم باشد میتوانید از ان استفاده کنید.بعد از این که cd بوت شد و هنگامی که گفته میشود press any key .......... دکمه ای را بزنید تا وارد مراحل نصب ویندوز شوید.

منتظر بمانید تا ویندوز مراحل نصب را طی کند بعد از این که به متنی که حاوی توضیحات مایکروسافت و نوعی قرارداد با شما میباشد رسیدید.روی F8 کلیک کنید تا تائید شود.

در قسمت بعد چنانچه شما قبلا ویندوزی داشته باشید از شما خواهد شد که میخواهید روی همان ویندوز نصب شود یا انتخاب با شما باشد. با زدن دکمه R میتوانید روی همان ویندوز نصب کنید و با زدن دکمهEsc انتخاب درایو ظاهر خواهد شد.پیشنهاد ما Esc میباشد.

اگر Esc را زده باشید این قسمت یعنی قسمت انتخاب درایو ظاهرمی شود. میتوانید درایو مورد نظر را انتخاب کنید همچنین با زدن دکمه D میتوانید درایو را پاک کنید تا بعدا تبدیل به درایو جدید یا تبدیل به دو یا چند درایو کنید. بعد از این که D را بزنید دوباره دکمه L رابزنید حال درایو پاک شده.میتوانید درایو پاک شده را انتخاب و با زدن دکمهC ان را دوباره بسازید.وقتی ان را میسازید میتوانید حجم ان را تعین کنید .مثلا اگر میخواهید درایو را تبدیل به دو درایو کنید.باید حجم فعلی را تبدیل به 2 کرده و Enter کنید.حال دو درایو جدید خواهید داشت.البته برای عوض کردن یا تقسیم حجم درایو میتوانید از Partition Magic هم استفاده کنید .یا این که برای ساخت پارتیشن های خود باید Fdisk را بلد باشید . به هر حال با انتخاب درایو مورد نظر خود میتوانید وارد قسمت بعد شوید.

در اینجا میتوانید انتخاب کنید که فرمات درایو شما چه باشد FAT یا NTFS تفاوت این دو را در اینجا ببینید و انتخاب کنید.بهتر است گزینه هایی که جلوی ان کلمه Quick نوشته شده را انتخاب نکنید زیرا فرمات کامل مناسب تر است. بعد از این که مراحل را رد کردید ویندوز فرمات انتخابی شما را اغاز کرده و سپس فایلهای مورد نیاز را کپی میکند. سپس سیستم restart خواهد شد.

بعد از این که سیتم restart شد کاملا صبر کنید تا ویندوز مراحل نصب را ادامه دهد اگر به پنجره وارد کردن کود ویندوز رسیدید کودی که در کیس ویندوز یا در فایلی متنی با نام serial یا cd key قرار دارد وارد کنید.این پنجره بستگی به تنظیمات شما ممکن است در این قسمت یا در قسمتهای بعد ظاهر شود.

در اینجا زبان خود را انتخاب میکنید .برای این که امکان تایپ فارسی داشته باشید روی customize کلیک کرده و تب language را انتخاب کنید سپس هر دو تیک را علامت بزنید و apply را بزنید تا فایلهای مربوط نصب شوند بعد در قسمت details روی add کلیک کرده و فارسی را اضافه کنید. رو دکمه ok زده و next کنید.

» عیب یابی در ویندوز

گاهی اوقات بعضی برتامه ها به دلیل عدم سازگاری با ویندوز XP , در این محیط اجرا نمی شوند,

برای حل این مشکل با کلیک راست بر روی فایل مورد نظر ,

گزینه Properties را از منوی ظاهر شده انتخاب کرده و به زبانه Compatibility

بروید.در ادامه با فعال کردن گزینه Run this program in compatibility mode for و

انتخاب سیستم عامل سازگار , میتوان برنامه را به راحتی اجرا کرد.

برای جستجو در سایت مایکروسافت ,موتور جستجوی Microsoft Search را کنار گذاشته و

به جای آن از موتور جستجوی Google استفاده کنید

برای انجام این کار لازم است, بعد از مراجعه به سایت Google و وارد کردن کلمات مورد جستجو

عبارت Site:Microsoft.com را به انهای کلمات بیفزایید و جستجوی خود را آغاز کنید. نتیجه

جستجو ,اطلاعاتی است که Google صرفا"" از سایت مایکرو سافت دریافت کرده است.

(ضمنا"" این ترفند برای همه سایت ها صدق میکند)

در XP اگر خطایی اتفاق بیفتد, Reporting erors آن را به طور خودکار به مایکروسافت اعلام می کند

برای غیر فعال کردن این کار ,قسمت سیستم را از کنترل پنل باز کرده وبه زبانه Advanced بروید. با کلیک روی دکمه

Eror reporting , گزینه های Disable eror reporting , but nofiy me when critical erors occur را فعال نموده و در پایان

ok کنید!!!

برای تبدیل سیستم فایلی FAT به NTFS کنسول Command Prompt را از منوی All Programs باز کرده و

پس از تایپ دستور Convert c:/Fs:NTFS کلید Enter را بزنید. اجرای دستور فوق باعث تبدیل سیستم فایلی درایو c

از FAT به NTFS می شود.

اگر بعد از نصب برنامه یا درایوری جدید, خللی در عملکرد ویندوزتان به وجود آمد ,

کامپیوترتان را Restart کنید و با زدن کلید F8 وارد منوی windows Advvanced Option

شوید. گزینه Last Known Good configuration را از میان گزینه های موجود انتخاب نمایید و کلید

Enter را بزنید. در این حالت ویندوز با بهترین تنظیمات قبلی بالا می آید.

» نفوذ به ویندوز xp

قسمت با یک راهبرد عملی برای نفوذ آشنا می شویم که لازمه آن دسترسی داشتن به رایانه روشن دارای ویندوز XP می باشد و مباحث تئوریک را فقط در حد نیاز بررسی می کنیم.

در ویندوز XP علاوه بر کاربرانی که شما تعریف می کنید، کاربر دیگری به نام Administrator وجود دارد که نه تنها در لیست کاربران صفحه ورود به ویندوز نشان داده نمی شود، بلکه اگر با استفاده از گزینه User Accounts موجود در Control Panel هم لیست کاربران سیستم را مشاهده کنید، اسمی از آن برده نشده است.
همین امر سبب می شود که به احتمال قوی اگر شما رمز این کاربر را به نحوی تغییر دهید و بتوانید از طریق آن وارد سیستم شوید تا مدتها کسی از این موضوع باخبر نشود و بتوانید با استفاده از این کاربر چه از راه دور و از طریق اینترنت (که در جای خود شرح داده خواهد شد) و چه به طور محلی وارد آن رایانه شوید و از آنجایی که این کاربر بالاترین حقهای دسترسی به تمام پوشه ها و تنظیمات را دارد، نفوذی از این کاملتر متصور نخواهد بود.

ابتدا برای آشنایی با محیط ورود به ویندوز XP، اگر روی سیستم خود تنها یک کاربر دارید با استفاده از گزینه User Accounts موجود در Control Panel و انتخاب Create a new account دو کاربر یکی از نوع Limited و دیگری از نوع Computer Administrator بسازید (بر خلاف ظاهر امر، XP از تمام انواع کاربرانی که ویندوز 2000 داشت هم پشتیبانی می کند اما در اینجا فقط همین دو حالت را نمایش می دهد) به این صورت که ابتدا نام کاربر را وارد می کنید و سپس نوع آنرا انتخاب و کلید Create account را فشار می دهید.
کمی با تنظیمات این قسمت کار کنید تا بتوانید به راحتی کاربر بسازید، رمز عبور و مشخصاتش را تغییر دهید و یا آنرا حذف کنید. حال سیستم را مجدداً راه اندازی کنید.

                                                        
این بار با صفحه ای مواجه می شوید که نام کاربران مختلف سیستم شما را نشان می دهد تا بتوانید با استفاده از هرکدام که تمایل داشتید وارد سیستم شوید اما بازهم اثری از Administrator نمی بینید. حال کلیدهای Ctrl+Alt+Del را دو بار پشت سر هم فشار دهید. مشاهده می کنید که ظاهر منوی ورود به سیستم تغییر می کند به صورتی که می توانید نام کاربری را هم مانند رمز عبور تایپ کنید. حال نام کاربری Administrator را با رمز عبوری که هنگام نصب ویندوز به آن داده اید وارد کنید تا به عنوان مدیر سیستم وارد ویندوز خود شوید.

تذکر: یکی از مهمترین نقایص امنیتی در ویندوزهای XP نصب شده در ایران در هنگام نصب آنها ایجاد می شود. بسیاری از افراد هنگام نصب ویندوز در مرحله ای که از آنها خواسته می شود رمز Administrator را وارد کنند آن رمز را خالی می گذاردند و در برخی موارد دیگر نیز کسی این رمز را تعریف می کند که طبق قاعده نباید دسترسی به اطلاعات آن سیستم را داشته باشد. هرگز این کاربر را فراموش نکنید!

اگر رمز عبور Administrator را به یاد نیاوردید نگران نباشید، قصد داریم روشی به شما ارائه کنیم که بدون دانستن رمز این کاربر رمز عبور آن را تغییر دهید! با یک کاربر دیگر وارد سیستم شوید که از نوع Computer Administrator باشد. از منوی Start، گزینه Run را انتخاب کنید و در آن تایپ کنید: Control userpasswords2 و Ok کنید. حال از لیست کاربر Administrator را انتخاب و روی کلید Reset password کلیک کنید.
کافیست رمز دلخواه خد را دو بار تایپ و Ok کنید! حال رمز Administrator در اختیار شماست و می توانید به روش گفته شده در بالا یعنی با فشردن کلیدهای Ctrl+Alt+Del دو بار پشت سر هم و تایپ نام کاربری Administrator و رمز عبوری که به آن اختصاص داده اید به عنوان مدیر سیستم وارد ویندوز خود شوید.

اگر سیستمی که شما با آن کار کردید به هر دلیل به Control userpasswords2 پاسخ نداد، نگران نشوید! راه دیگری پیش پای شما می گذاریم: از منوی Start پس از انتخاب All programs و Accessories گزینه Command Prompt را انتخاب کنید. حال دستور زیر را تایپ و Enter کنید:

net user Administrator RamzeJadid

دستور فوق رمز عبور Administrator را برابر RamzeJadid قرار می دهد.

بار دیگر مراحلی که ممکن است توسط یک نفوذگر برای ورود به سیستم شما مورد استفاده قرار گیرد را با هم مرور می کنیم: ابتدا با استفاده از فرصتی مناسب که سیستم با کاربری از نوع Computer Administrator دقایقی به حال خود رها شده باشد اقدام به تغییر رمز Administrator می کند (حدود 10 ثانیه تنها گذاشتن سیستم با چنین کاربری می تواند این نتیجه را داشته باشد پس مراقب باشید!)
سپس هر زمان که بخواهد وارد سیستم شود با استفاده از رمز Administrator از طریق دو بار فشردن همزمان کلیدهای کلیدهای Ctrl+Alt+Del به راحتی به اطلاعات شما دسترسی پیدا می کند و از آنجایی که شما هرگز از این کاربر استفاده نمی کردید، احتمالاً هرگز متوجه این تغییر رمز نخواهید شد!!

تذکر: قبل از خواندن ادامه این مطلب مطمئن شوید مراحل بالا را به خوبی متوجه شده و تمرین کرده اید.

حال سوال اصلی اینجاست که فرد چگونه می تواند با استفاده از این اطلاعات از راه دور وارد سیستم شما شود. ساده ترین راه استفاده از یکی از برنامه های داخلی ویندوز به نام Remote Desktop Connection می باشد که برای اجرای آن کافیست در ویندوز XP از منوی Start گزینه Run را انتخاب (یا کلید ویندوز کیبورد خود را همزمان با حرف R فشار دهید) و تایپ کنید mstsc و Ok را کلیک کنید. همچنین می توانید این برنامه را در قسمت Communications از Accessories موجود در All Programs منوی Start خود نیز پیدا کنید.
نرم افزار Remote Desktop Connection به شما اجازه می دهد به هر رایانه ای که آدرس IP آنرا بدانید (روشهای به دست آوردن IP به طور مفصل در سلسله مقالات آشنایی با اسب تروا بیان شده است که می توانید به آنها رجوع کنید) متصل شوید. پس از نوشتن آدرس IP و فشردن Connect وارد صفحه Login ویندوز سیستم هدف خواهید شد که می توانید با داشتن نام کاربری و رمزعبورش وارد آن شوید.
پس با داشتن رمز Administrator و IP سیستم بدون اینکه کسی متوجه شود یا نرم افزار ضد ویروس کار شما را خطا بداند می توانید با کاربر دارای بالاترین حقها به رایانه های هدف دسترسی پیدا کنید. (اگر اینترنت را به دنبال رایانه هایی که پورت Remote Desktop باز دارند جستجو کنید در حوزه دومینهای ایرانی سیستمهای بسیاری را خواهید یافت که رمزهای شرم آوری مانند 123 داشته باشند یا از آن بدتر رمز آنها تنها یک Enter باشد!)

اگرچه روش فوق به نظر زیاد عملی نمی رسید زیرا به حدود 10 ثانیه دسترسی فیزیکی به سیستم در شرایط Login شده با یک کاربر از نوع Computer Administrator نیاز داشت، روش بیان شده در بالا اصول بسیاری از روشهای نفوذ به ویندوز XP از جمله روشهایی مانند استفاده از نقص امنیتی RPC بود! پس موارد بالا را به دقت بخوانید و با نرم افزارها و صفحاتی که باز کردیم کار کنید تا با آنها به خوبی آشنا شوید.

امیدواریم از این نوشته نتیجه گرفته باشید که اولاً رمز کاربر Administrator را به رمزی مناسب تغییر دهید و ثانیاً اگر امنیت سیستم شما به هر دلیل اهمیت دارد هرگز حتی برای چند ثانیه آنرا روشن و Login شده رها نکنید و ثالثاً کاربری با رمز عبور Enter یا رمزهای ضعیف دیگر نداشته باشید.

» مخفی کردن یک فولدر یا فایل به شکلی جدید و حیرت انگیز!

 در این ترفند قصد داریم یک روش بسیار جالب و کاربردی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن میتوانید یک فولدر یا یک فایل را در داخل ویندوز XP به سادگی کاملأ از صحنه روزگار محو کنید به شکلی که کاملأ مخفی و ناپیدا شود. سپس خودتان میتوانید با دانستن نام آن فایل و یا فولدر مجدد و به همان سادگی آن را بازیابی و ظاهر سازید. این ترفند را میتوانید ساده ترین نوع مخفی سازی فایل دانست به نحوی که با استفاده از گزینه های مشاهده فایلهای Hidden و امثالهم هم نمیتوان آن را مشاهده کرد.

برای این کار:

ابتدا از منوی Stat وارد Run شوید. سپس دستور cmd را تایپ نموده و Enter بزنید.
اکنون در داخل CMD کد زیر را وارد کنید و Enter بزنید:

                                                   
attrib +h +s D:/milad

دقت کنید این کد فولدر milad را در درایو D مخفی میسازد.
به Space های خورده شده در میان کد نیز دقت کنید.
با این عمل فولدر milad کاملأ از روی هارد شما مخفی میشود.

در صورتی که میخواهید یک فایل را نیز مخفی کنید کافی است آدرس را بدین شکل وارد کنید:

attrib +h +s D:/windows/hamid.exe

این کد فایل hamid.exe را در داخل درایو D و پوشه windows مخفی میسازد.

به همین سادگی شما میتوانید عملیات مخفی سازی را انجام دهید.

اما چگونه این فایلهای مخفی کرده را بازگردانیم؟
1-بدین منظور در داخل CMD دستور زیر را وارد کنید تا به ترتیب فایلهای مخفی شده مان آشکار گردند:

attrib -h -s D:/hamid
attrib -h -s D:/windows/hamid.exe

حالا چگونه این فایل ها رو بدون اینکه از hidden در بیاوریم ببینیم ؟
برای این کار آدرس زیر را دنبال کنید:

Control panel/folder Option
بعد در صفحه باز شده روی زبانه View کلیک کنید.
بعد در قسمت Advansed Setting تیک کنار گزینه Hide protected Operating System File را بردارید.
تنها دقت کنید که محل و نام فایل مخفی شده تان فراموش تان نشود چرا که دیگر امکان بازیابی آن وجود ندارد

» ترفند های ویندوز XP

جستجو در ویندوز XP
هنگامی که می خواهید در ویندوز XP جست وجو کنید با عناصری روبه رو می شوید که شاید برای شما آزاردهنده باشند از جمله: وجود انیمیشن سگ، وجود سوال های گوناگون قبل از جست وجو و..., شما می توانید این عناصر را حذف کنید و این کار مسلماً در افزایش سرعت جست وجوی شما نیز بی تاثیر نخواهد بود.

به منوی Start رفته و Search را انتخاب کنید تا یک پنجره جداگانه برای جست وجو باز شود. در ستون مخصوص جست وجو گزینه Change Preferences را کلیک کنید.
برای محو شدن سگ گزینه اول را یعنی Without an animated screen character را کلیک کنید. همچنین برای راحت شدن از مراحل خسته کننده دوباره Change Preferences را کلیک کنید و در مرحله بعدیChange files and folders search behavior را کلیک کرده و پس از آن گزینه دوم یعنی Advanced را انتخاب کنید. ملاحظه می کنید که هم سگ محو شد هم آن مراحل طولانی. 
                                                      
روشن کردن کامپیوتر در زمان دلخواه وارد محیط setup شوید. بعد به دنبال گزینه Power Management Setup بگردید. حالا گزینه PWron/Resume by alarm را پیدا کنید. گزینه فوق را از حالت غیر فعال به فعال تغییر دهید. حالا گزینه date alarm در زیر فعال شده و می توانید تاریخ خود را ثبت کنید. زمان را می توانید با گزینه Time alarm ثبت کنید.

با فشردن کلید F10 و ذخیره اطلاعات و تغییرات کامپیوتر خود را خاموش کنید و فقط سیم برق کامپیوتر به یک ترفند ساده درwindows XPپریز باشد حال در تاریخ و تایم موردنظر شما کامپیوتر به صورت اتوماتیک روشن می شود.

اگر شما نیز از Error Reporting ویندوز خسته شده اید می توانید آن را غیرفعال کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

1- در منوی Start برنامه Run را اجرا کنید.

2- msconfig را تایپ کرده و OK را کلیک کنید.

3- به برگه Services بروید.

4- Error Reporting Service را پیدا کرده و تیک کناری آن را بردارید و OK را کلیک کنید.

بار دیگر که کامپیوترتان را Restart کردید, این سرویس غیرفعال است.

خنثی کردن قفل کلیک راست

در برخی از سایت ها یا وبلاگ ها برای امنیت بیشتر مطالب و جلوگیری از کپی رایت کلیک راست را قفل می کنند.

برخی از روش های خنثی کردن قفل کلیک راست

1- نگه داشتن کلیک وسط ماوس و بعد کلیک راست کردن.

2- نگه داشتن کلیک چپ ماوس و بعد کلیک راست کردن.

3- زدن کلیک راست وبعد زدن کلید esc یا enter و....

4- کلیک راست کردن با کیبورد.

تغییر سیستم عامل پیش فرض درwindows XP/2000/NT

این تنظیمات در فایل Boot.ini کنترل می کند که کدام سیستم عامل به طور پیش فرض و در صورت عدم انتخاب از سوی کاربر اجرا شود. ویژگی فقط خواندنی فایل BOOT.INI را غیرفعال کنید. این فایل به طور معمول در مسیر\: C قرار دارد. سپس آن را در یک ویرایشگر متنی باز کنید. در قسمت [boot loader] مقدار گزینه "=default" را برابر یکی از سیستم عامل های موجود در قسمت[operating systems] که موردنظر شماست قرار دهید.

برای مثال برای بارگذاری ویندوز NT که در اولین پارتیشن سیستم شما و در مسیر /WINNT قرار دارد عبارت زیر را وارد کنید : default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT

تغییرات در مرحله بعدی راه اندازی به سیستم شما اعمال می شوند. چگونه با windows Media Player عکس بگیریم . اگر خواستید در زمانی که فیلمی را در ویندوز مدیا پلیر می بینید از صحنه ای عکس بگیرید با ترکیب دو کلید ctrl + I این کار را انجام دهید.

 

درباره وبلاگ
برای تبادل لینك ابتدا لینك منو با نام "meymah" در وبلاگ یا سایتت قرار بده،سپس از طریق فرم نظرات به من خبر بده تا لینك تو هم در وبلاگ من ثبت بشه...
» پست الکترونیک
» تماس با مدیر
» RSS
» ATOM
موضوعات
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
نظر سنجی
» نظرت در مورد این وبلاگم چیه؟؟؟


پیوند های روزانه
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

خدمات وبلاگ نویسان-بهاربیست